Wyzwanie książkowe #czytajświat2020
Już na początku roku wpadłam na pomysł, by czytać bardziej różnorodną literaturę. I nie chodzi mi tu o gatunki, ale o narodowości pisarzy.
Czytam głównie Polaków, Anglików i Amerykanów
Analizując listę przeczytanych przez siebie książek, zauważyłam, że większość z nich pochodzi z Polski, Angli lub Stanów Zjednoczonych. Czasami trafi się coś z Francji, Hiszpanii, Czech czy Szwecji. Ale co z innymi krajami?
W zeszłym rok natknęłam się na Jozefa Karika i przeczytałam jego Szczelinę. To świetna powieść, taki horror bez potworów. Ma niesamowity klimat, bazuje na naszych pierwotnych lękach. Po prostu warta przeczytania.
Jozef Karika jest Słowakiem. Po lekturze zastanowiłam się, ile wcześniej przeczytałam słowackich książek. Niestety nie byłam w stanie przypomnieć sobie żadnej innej…
Czas na wyzwanie książkowe #czytajświat2020
Tak zrodził się pomysł, by zacząć czytać więcej książek z różnych krajów. Na początek postanowiłam przeczytać w 2020 roku 10 książek z europejskich krajów innych niż Polska i Anglia. Zaczęłam na instagramie wyzwanie #czytajświat2020.
W tym roku staram się czytać różnorodnych europejskich pisarzy. W kolejnych latach sięgnę po książki z innych kontynentów.
Oprócz książek zagranicznych pisarzy, zamierzam również czytać o różnych krajach. A to dlatego, że z niektórych krajów może być ciężko znaleźć w Polsce książki. Poza tym, chcę ogólnie poszerzyć swoją wiedzę o świecie.
Przeczytane w ramach wyzwania (aktualizacja na 31.12.2020):
- Zapasy z życiem, Éric-Emmanuel Schmitt, Francja;
- Moje życie z Mozartem, Éric-Emmanuel Schmitt, Francja;
- Wizyta starszej pani, Friedrich Dürrenmatt, Szwajcaria;
- Fizycy, Friedrich Dürrenmatt, Szwajcaria;
- Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Stieg Larson, Szwecja;
- Dziewczyna, która igrała z ogniem, Stieg Larson, Szwecja;
- Trzej towarzysze, Erich Maria Remarque, Niemcy;
- Dzika kaczka, Henryk Ibsen, Dania;
- Zamek z piasku, który runął, Stieg Larson, Szwecja;
- Piąta łódź, Maria