Nowości książkowe na mojej półce – sierpień 2020
Czas przyjrzeć książkom, które w ostatnich tygodniach, czy raczej miesiącach pojawiły się na mojej półce. Poprzednio robiłam takie zestawienie w maju, ale od tego czasu znów przybyło kilka pozycji do przeczytania 😉 Ten zestaw książek znakomicie pokazuje, jak różnorodną literaturę czytam.
Nie zdążę Olga Gitkiewicz
Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2019
Na początek reportaż z polskiej rzeczywistości. Każdy kto mieszkał w małej miejscowości (a ja mieszkałam) wie, co to znaczy dojeżdżać. Z miasteczka czy wsi, cały czas się gdzieś dojeżdża: do pracy, szkoły, sklepu, kina, lekarza… Jak się jest pełnoletnim i ma się samochód, to pół biedy. Gorzej, gdy jest się zdanym na transport publiczny. Pociągi to luksus, zwykle jeżdżą według rozkładu. Ale już autobusy czy busy to odrębna historia.
I właśnie książkę o tym wszystkim napisała Olga Gitkiewicz i po prostu muszę ją przeczytać.
Złodziejka książek Markus Zusak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
Widziałam tę książkę w internecie wiele razy i prawie zawsze towarzyszyły jej entuzjastyczne recenzje.Nigdy jednak nie wpadła mi w ręce, aż otrzymałam ją na prezent. Specjalnie nie zagłębiałam się w jej fabułę, choć wiem, że jest tam dziewczynka, książki i wojna…
Bardzo ciekawi mnie, czy ta powieść mi się spodoba.
Betonia. Dom dla każdego Beata Chomątowska
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018
Blokowiska są moją codziennością od zawsze. Na blokowisku małego miasteczka się wychowałam, na blokowiskach Poznania wynajmowałam pokoje i mieszkania, na nowym blokowisku kupiłam własne mieszkanie. Mój stosunek do bloków zmienia się – czasem ich nienawidzę, czasem toleruję, a czasem lubię. Przez większość czasu doceniam ich wygodę.
Czas więc przeczytać książkę o blokach 🙂
Ogród twoje miasto. Kiedy miasto zamienia się w ogród Burkhard Bohne
Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2017
Tę książkę kupiłam spontanicznie w markecie, bo była za 9,99 zł, a ja właśnie od kilku miesięcy staram się mieć swój mały ogródek na balkonie. Przyjemnie ją się ogląda i podczytuje, choć wiem, że nie jest to jakieś kompendium wiedzy.
Chronologia sztuki. Oś czasu kultury zachodniej od czasów prehistorycznych po współczesne redakcja Iain Zaczek
Wydawnictwo Arkady, 2019
Od pewnego czasu myślałam, że chciałabym mieć podobną książkę, która pomogłaby uporządkować i uzupełnić moją szczątkową wiedzę z historii sztuki. Gdy tylko ujrzałam tę książkę na Instagramie i zapoznałam się z jej recenzjami, chciałam ją mieć. Mam nadzieję, że dzięki niej bardziej świadomie będę obcować ze sztuką podczas moich podróży.
U mnie pojawiło się ostatnio całkiem sporo książek. Z Twoich oglądałam tylko film Złodziejka książek, ale nie czytałam książki.